نفت

حفر بیش از ۴۸۰۰ حلقه چاه نفت و گاز در کارنامه ملی حفاری

به گزارش iranoilfair به نقل از ایسنا، سیدعبدالله موسوی با بیان اینکه از مجموع این چاه‌ها، ۲۴۶۷ حلقه توسعه‌ای، ۱۱۸ حلقه توصیفی، ۱۴۸ حلقه اکتشافی و ۲۱۳۳ حلقه تعمیری تکمیلی است، اظهار کرد: از لحاظ متراژ در مجموع ۹ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۸۱۱ متر حفاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد حلقه چاه، حفاری ۱۸۸۴ حلقه چاه با متراژ ۸۷۶ هزار و ۹۱۴ متر جهت‌دار بوده است، گفت: ۳۷ هزار و ۶۲۰ متر نیز مغزه‌گیری صورت گرفته که یک نوع حفاری خاص به‌منظور کسب اطلاعات از لایه‌های زمین و مخزن است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به خدمات فنی و ویژه انجام‌شده نیز گفت: تاکنون ۱۷۲ هزار و ۳۴۳ عملیات خدمات فنی و تخصصی صورت گرفته و این در حالی است که قبل از انقلاب بیش از ۴۰ شرکت خارجی این خدمات را ارائه می‌دادند، اما اکنون شرکت ملی حفاری ایران همه کارها را به‌صورت متمرکز انجام می‌دهد.

موسوی با تأکید بر اینکه شرکت ملی حفاری از سال ۱۳۸۰ به بعد وارد پروژه‌ها شد، اظهار کرد: فازهای پارس جنوبی در خلیج‌فارس بخشی از کارهای انجام‌شده در این حوزه است و بخشی از کار فاز یک و ۱۲ و عملیات کامل حفر در فازهای ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۷ و ۱۸ و ۵ به‌طور کامل از سوی این شرکت انجام شده است.

به گفته وی، در آزادگان جنوبی حدود ۷۰ حلقه چاه، میدان یادآوران و آذر نیز به‌طور پروژه‌ای چاه حفر کرده‌ایم و باید گفت بیش از ۸۰ درصد چاه‌های حفرشده در کشور از بعد از انقلاب اسلامی از سوی این شرکت حفر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به هزینه حفر هر چاه نیز گفت: هزینه حفر هر چاه به زمانی که صرف و تجهیزاتی که برای آن پروژه استفاده می‌شود بستگی دارد، اما به‌طور کلی در حال حاضر هزینه‌ها به‌شدت افزایش یافته است.

موسوی با بیان اینکه هزینه یک روز کار حفاری دستگاه در خشکی و دریا بسیار متفاوت است، اظهار کرد: عملیات حفاری تا سال ۱۳۵۸ در دست کشورهای خارجی بود و ایرانی‌ها تنها در بخش کارگری فعال بودند و بعد از انقلاب تا سال ۱۳۸۰ تنها شرکت ملی حفاری ایران در این زمینه فعالیت داشت، اما بعد از آن شرکت‌های خصوصی نیز وارد عرصه کار شدند.

حفر و تکمیل ۱۱۶ حلقه چاه نفت و گاز در سال ۹۹

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ حفر و تکمیل ۱۱۶ حلقه چاه نفت و گاز انجام شد که از این تعداد، ۱۱۳ حلقه چاه در خشکی و سه حلقه در دریا حفر شده است، گفت: از مجموع این چاه‌ها، ۲۶ حلقه توسعه‌ای، دو حلقه توصیفی، چهار حلقه اکتشافی و ۸۴ حلقه تکمیلی است که در حفظ، نگهداشت و افزایش ظرفیت تولید نقش مهمی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه بیشترین حجم حفاری سال گذشته در گستره شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب انجام شد، گفت: ملی حفاری در حوزه فعالیت شرکت‌های نفت فلات قاره، مهندسی و توسعه نفت، نفت مناطق مرکزی و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز تمرکز داشت و حفاری و تکمیل ۱۲ حلقه چاه نیز با مجموع ۸۵۹۰ متر در قالب پروژه‌ای در میدان‌های مشترک غرب کارون انجام شد.

موسوی با تأکید بر اینکه سال ۱۳۹۹ همسو با حفاری متداول عمودی، عملیات حفاری پیچیده افقی و جهت‌دار نیز انجام شد، اظهار کرد: در این شیوه حفاری که به تخصص و تجهیزات خاص نیاز دارد، ۴۳ حلقه چاه به متراژ ۱۰ هزار و ۱۸۲ متر حفر شد و از سوی متخصصان عملیات ویژه، ۶۵۴ متر مغزه‌گیری برای کسب اطلاعات از مخازن نفت و گاز صورت پذیرفت.

وی گفت: افزون بر انجام حفاری چاه‌های برنامه‌شده، همچنین ۴۴۳۱ مورد خدمات فنی و ویژه انجام شد. این خدمات در بخش خدمات ویژه شامل نمودارگیری، چاه‌پیمایی، نمونه‌برداری از سیال حفاری و زمین‌شناسی و در بخش خدمات فنی ۳۳۵۱ عملیات مشتمل بر لوله مغزی سیار، اسیدکاری، سیمانکاری، تزریق‌پذیری، آزمایش چاه، حفاری با هوا، حفاری فروتعادلی، لوله‌گذاری چاه، نصب آویزه و آزمایش بهره‌دهی چاه بوده است.

۱۴۰۰؛ سالی پرکار برای ملی حفاری

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران سال ۱۴۰۰ را با توجه به مشارکت فعال در پروژه‌های تعریف‌شده در طرح توسعه ۲۸ مخزن و دیگر پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران از جمله توسعه میدان‌های بالارود، بنگستان لالی، رامین، سپهر و جفیر، سیاهمکان، نفت‌شهر، گچساران، اهواز یک و ۴ و مارون ۲ و ۵ به‌طور مستقل یا در همکاری با شرکت‌های بخش خصوصی پرکار ارزیابی و اظهار کرد: این شرکت در سال جدید نیز در اجرای برنامه‌های ابلاغی شرکت ملی نفت ایران همه توان تخصصی و ظرفیت‌های خود را در بخش‌های عملیاتی و خدمات جانبی صنعت حفاری به‌کار می‌گیرد.

موسوی افزود: سال ۱۴۰۰ با توجه به اهداف صنعت نفت در زمینه توسعه مخازن و افزایش تولید به‌ویژه پروژه‌های ۲۸ مخزن و دیگر پروژه‌های صنعت نفت، افق روشنی برای صنعت حفاری کشور پیش‌بینی می‌شود و بر این اساس برنامه‌های ملی حفاری بر محور افزایش راندمان کار و بهره‌وری، کاهش انتظارات، راهبری سیستماتیک و فرآیندنگری، روزآمدسازی و تعمیرات دوره‌ای (اورهال) دستگاه‌ها و تجهیزات حفاری، تعامل بیش از پیش با کارفرماهای پروژه و شرکت‌های متقاضی، تقویت انگیزش سازمانی و رضایتمندی کارکنان و انضباط اداری و مالی با نگاه بنگاهداری اقتصادی متمرکز است.

فعالیت ۵۵ دستگاه حفاری سبک و سنگین ملی حفاری

وی با بیان اینکه ۵۵ دستگاه حفاری سبک و سنگین ناوگان این شرکت هم‌اینک در مناطق نفت‌خیز خشکی و دریایی کشور در چرخه عملیات قرار دارند، گفت: تمرکز فعالیت‌های شرکت در دو بخش عملیات حفاری و ارائه خدمات یکپارچه فنی در استان‌های خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، ایلام، کرمانشاه و گلستان است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: ۶ دستگاه حفاری سنگین و فوق‌سنگین خشکی شرکت (توان ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ هزار اسب بخار) در سه پروژه ۸+۶+۶ مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال حفر یا استقرار در موقعیت‌های چاه‌های اکتشافی هستند و ۱۱ دستگاه حفاری سنگین در حفاری چاه‌های توسعه‌ای (جدید)، یک دستگاه در حفر یک حلقه چاه توصیفی (ارزیابی) و ۳۷ دستگاه حفاری سبک و سنگین (توان ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ اسب بخار) در عملیات تعمیر و تکمیل چاه در گستره عملیاتی شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت فلات قاره (در دریا)، مهندسی و توسعه نفت، نفت مناطق مرکزی و نفت و گاز اروندان، براساس برنامه‌های ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران در موضوع حفظ، نگهداشت و افزایش تولید، پروژه‌های مرتبط با طرح توسعه ۲۸ مخزن، میدان‌های مشترک و دیگر پروژه‌های توسعه‌ای فعالیت می‌کنند.

موسوی با اشاره به اینکه ۱۷ دستگاه حفاری شرکت در مرحله بازسازی، آماده‌سازی و کاریابی قرار دارند، اظهار کرد: این شرکت در سال جدید با توجه به حجم کار و برنامه‌های نگهداشت و افزایش تولید به‌ویژه درخصوص حفاری چاه‌های جدید و تعمیر چاه‌های در حال بهره‌برداری با وجود محدودیت‌ها و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سال پرکاری را پیش رو دارد که براساس تدوین فهرست و جدول عملیاتی، نسبت به انجام به‌موقع و تحقق برنامه‌ها اقدام خواهد کرد.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا